Vytisknout

Abarth: Matěja zakončil dominantní sezonu doublem v Adrii

Napsal Marek Petráš.

Report

Abarth Cup, úvodní část Slow Motion Cupu 2016, dospěl ke svému závěru. Na konci dubna byly odjety poslední 2 závody v italské Adrii.

Kvalifikace

Naši premiéru na tomto okruhu zahájil ziskem pole position Lukáš Matěja. Spolu s ním startoval z první řady Andrej Chlebec, jenž se do seriálu vrátil po čtyřměsíční přestávce. Druhou řadu tvořili Federico di Lenardo a Richard Dzurech, třetí pak Ondřej Jarolímek a Martin Němec. Aleš Kašpárek mohl do závodu vyrážet před Vojtěchem Jelenem ze 7. pozice. První desítku na roštu uzavřeli Stefan Kandić a Matyáš Lukovský.

08. Adria - Q

První závod

První řada se ze svých stání dokázala odpíchnout bez větších problémů a společně s Federicem di Lenardem se lehce odtrhli zbytku pole. Di Lenardo se však nevešel do 1. zatáčky a ohrozil Lukáše Matěju, který tím samozřejmě ztratil a přepustil vedení Andreji Chlebcovi. O uvolněnou 3. pozici se prali Martin Němec s Richardem Dzurechem. Na 5. pozici se usadil Ondřej Jarolímek. Nevydržel tam ale dlouho, hned ve 2. kole atakoval Dzurecha a byl čtvrtý. To posunulo slovenského jezdce před šestého Vojtu Jelena, za nímž se urputně bojovalo mezi Kašpárkem, Kandićem a Lukovským. Z chvostu první desítky na vše přihlížel Federico di Lenardo. Na jejich pozice si dělali zálusk hned 3 zkušení borci – Martin Prokeš, Jiří Malý a Lukáš Chocholouš.

Během 3 kol si dvojice Chlebec – Matěja vybudovala dvousekundový náskok. Poměrně v klidu mohl být třetí Martin Němec, Ondra Jarolímek na něj ztrácel téměř vteřinu. K Richardu Dzurechovi se postupně dotahoval Vojtěch Jelen a v úvodu 4. kola započal mezi oběma jezdci souboj. Z TOP 10 vypadl pro penalizaci Matyáš Lukovský. Federico di Lenardo znovu ztratil, tentokrát v souboji s Alešem Kašpárkem. Pro di Lenarda následoval pád až na 19. pozici.

Záznam Live Streamu Martina Štefanka:

Další změny nastaly opět na přelomu první a druhé desítky. Kandić držel 7. místo, Kašpárek osmé. Devátý už ale byl Jirka Malý, 10. příčka patřila Lukáši Chocholoušovi před Martinem Prokešem. Za nimi už svou ztrátu způsobenou penalizací stahoval Tomáš Procházka, stejně jako třináctý Federico di Lenardo. Za ním kroužil na 14. pozici Michal Jandus. Patnáctý Martin Bruňanský se bránil útokům Davida Vysloužila. Poslední bodované místa si v průběhu 7. kola rozdělovali Večerka, Djordjević, Lukovský a Petráš. Pětice Tesař, Ševeček, Perunović, Stryja a Králíček se o své body musela teprve porvat.

Na začátku 2. poloviny 1. závodu se náskok vedoucí dvojice držel na 3 vteřinách. Podobný byl odstup 3. Martina Němce od 4. Ondřeje Jarolímka. Vojta Jelen s Richardem Dzurechem se oddávali vlastnímu souboji o 5. místo, stejně jako Aleš Kašpárek s Jiřím Malým o sedmé. Kandić s Chocholoušem si jeli nikým nerušeni své vlastní závody. Ne však na dlouho. O téměř vteřinu rychleji totiž jezdili Procházka s di Lenardem. Prokeš se snažil držet si odstup od Janduse, zatímco Bruňanský stále bojoval s Vysloužilem.

V 11. kole konečně přišla i změna na samotné špici. Lukáš Matěja v předposlední zatáčce předjel Andreje Chlebce a ujal se vedení. Martin Němec na okamžik využil jejich souboje, nijak výrazně se však nepřiblížil. V souboji o 5. místo měl už téměř sekundu k dobru Jelen. V předposledním 13. kole se však Dzurech dostal zpět do Jelenova závěsu. Kašpárek s Malým pokračovali ve svém zápolení. Už ale s tlakem vyvíjeným Stefanem Kandićem. Na Chocholouše se nalepil di Lenardo, pořadí se ale nezměnilo. K jediné výraznější změně došlo na 5. místě, které si v posledním kole zajistil Richard Dzurech.

Na vítězství Lukáše Matěji nic nezměnila ani závěrečná kontrola. Své pozice si vyměnili Martin Němec a Andrej Chlebec. Rovněž mezi Vojtěchem Jelenem a Richardem Dzurechem došlo k výměně, zatímco Ondřej Jarolímek se mohl spokojit se 4. místem.

Oficiální výsledky 1. závodu

08. Adria - Race 1

Průběžné pořadí po 15 závodech

08 Adria - R1 - PP

Druhý závod

Start do 2. závodu vyšel opět dobře Matějovi s Chlebcem, kteří si na rozdíl od předchozího případu udrželi své pozice neměnné. Těsně ve svém závěsu měli Martina Němce. Ondřej Jarolímek si stále hlídal 4. místo. Richard Dzurech se propadl za Vojtěcha Jelena a hned se musel bránit před Federicem di Lenardem. V první desítce se udrželi Aleš Kašpárek a Stefan Kandić, mezi něž se vklínil Tomáš Procházka. Martin Prokeš pak znovu hlídkoval na 11. pozici. Nevydařený 1. závod napravoval Jovan Perunović a patřila mu 12. pozice. Jirka Malý se v prvních kolech propadl až za Rašu Djordjeviće na 14. příčku.

Lukáš Matěja využil svých zkušeností s jízdou se zatíženým vozem a i s 50 kilogramy navíc dokázal Andreji Chlebcovi ujíždět. Po 3 kolech si připravil téměř dvouvteřinový náskok. Na Chlebce pomalu začínal tlačit Martin Němec. Potíže začal mít i Ondřej Jarolímek, když se na něj dotáhl Vojtěch Jelen společně s Federicem di Lenardem. Nedaleko za tímto tříčlenným vláčkem soupeřili Aleš Kašpárek a Tomáš Procházka. Richard Dzurech byl postupně vytlačen až na 10. pozici, dostal se před něj i Stefan Kandić. Za hranicemi elitní desítky stále těsně zůstával Martin Prokeš. Djordjević s Malým tvořili nerozlučnou dvojici. David Vysloužil si našel nového mladíka, se kterým poměřoval své síly. Byl jím Matyáš Lukovský. Lukáši Chocholoušovi 2. závod úplně nevycházel a po 5 kolech figuroval na 17. místě před Jandusem, Večerkou a Králíčkem. Mimo body se nyní nacházeli hned 4 jezdci, jejichž vozy byly oděny do ligových barev – Bruňanský, Petráš, Ševeček a Tesař. Na 25. místě jezdil Tomáš Stryja.

Matěja bez větších problémů rozšiřoval svůj náskok. Za 7 kol nastřádal téměř 4 vteřiny na Chlebce, který se vymanil ze sevření Němce. Velký posun vpřed zaznamenali Procházka s Kandićem, i když jezdec původem z Černé hory se musel bránit celé smečce pronásledovatelů. Dopředu chtěli di Lenardo, Kašpárek a také Jarolímek, který s přidanou váhou ztrácel. Dobře na tom nebyl ani Jelen, kterému už patřila 9. pozice a tlačil se na něj Perunović. Dzurech zcela vypadl z první desítky, stále si ale držel odstup od Prokeše. Malému se podařilo ujíždět Djordjevićovi, zatímco Vysloužil byl stále zaklesnutý v souboji s Lukovským.

Zatímco na prvních 3 místech se nebojovalo, o další pozice byl nebývalý zájem. V první skupince 4 kola před cílem vedl a byl tedy na 4. pozici Federico di Lenardo. Tomáš Procházka, Stefan Kandić i Aleš Kašpárek si udržovali odstupy, ne však nijak velké. Skupinu Ondřeje Jarolímka pak doprovázeli Jovan Perunović a opět bojující Richard Dzurech s Vojtěchem Jelenem. Své ztráty na zmiňované kvarteto snižovali Malý, Prokeš i Djordjević.

Lukáš Matěja jel zcela bezchybně. Při nájezdu do posledního kola disponoval šestivteřinovým náskokem na Andreje Chlebce, jehož zase dělily 4 vteřiny od třetího Martina Němce. Federico di Lenardo zrychloval své tempo, k ničemu jinému, než k přiblížení k Němcovi už ale nedošlo. Pátou pozici v cíli nakonec slavil Stefan Kandić před Tomášem Procházkou, jehož rychlost postupně opadala. Po závěrečné kontrole se ale nejvíce radoval Aleš Kašpárek. Byl to právě jezdec GasBitte Racing, který byl klasifikován na 5. místě. Procházka zůstal šestý, Kandić se propadl až na 9. místo. Čistá jízda vynesla Martina Prokeše na 8. pozici. Poslední závod Abarth Cupu dokončil na 10. příčce Vojtěch Jelen.

Sezona Abarth Cupu je definitivně za námi, zbývá jen rozdat ceny 3 nejúspěšnějším. Suverénním šampionem se s náskokem 101 bodů stal Lukáš Matěja. Za celou sezonu nevyhrál jen jeden jediný závod. Ve 2. závodě na Imole jej porazili Tomáš Procházka a Raša Djordjević. Zasloužené 2. místo si připisuje Ondřej Jarolímek, který tak k bronzu ze Stock Car přidá stříbro. Třetí Tomáš Procházka přidá do své sbírky už třetí cenný kov. Jen o 4 body pozadu byl v letošním Abarth Cupu Aleš Kašpárek. První pětku uzavřel Richard Dzurech. Překvapení sezony Vojtěch Jelen nedokázal navázat na skvělou 1. polovinu šampionátu a v celkovém hodnocení se dělí o 6. pozici s Federicem di Lenardem. Další 2 místa obsadili Martinové Prokeš a Němec. První desítku po zásluze uzavřel Jirka Malý.

První třetinu letošního Slow Motion Cupu jsme zdárně zdolali. Druhou část otevře na začátku června/júna první podnik Clio Cupu na okruhu Paula Ricarda.

Oficiální výsledky 2. závodu

08. Adria - Race 2

Konečné pořadí Abarth Cupu

08 Adria - R2 - PP

Incidenty

Federico di Lenardo x Lukáš Matěja - 1. závod, 3:44, I.179
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Federica di Lenarda za způsobení kolize s L. Matějou.

Michal Jandus x Raša Djordjević - 1. závod, 5:39, I.180
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Janduse za způsobení kolize s R. Djordjevićem.

Michal Jandus x Martin Prokeš - 1. závod, 23:59, I.181
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Janduse za způsobení kolize s M. Prokešem. 

Stefan Kandić x Lukáš Chocholouš - 2. závod, 3:42, I.182
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Stefana Kandiće za způsobení kolize s L. Chocholoušem.

Antonín Večerka x Jiří Malý - 2. závod, 5:47, I.183
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Antonína Večerku za způsobení kolize s J. Malým.

Stefan Kandić x Richard Dzurech - 2. závod, 8:38, I.184
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Stefana Kandiće za způsobení kolize s R. Dzurechem.

Michal Jandus x Lukáš Chocholouš - 2. závod, 13:17, I.185
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Janduse za způsobení kolize s L. Chocholoušem. 

Jovan Perunović x Vojtěch Jelen - 2. závod, 15:45, I.186
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Jovana Perunoviće za způsobení kolize s V. Jelenem.

Antonín Večerka x Richard Ševeček - 2. závod, 16:35, I.187
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Antonína Večerku za způsobení kolize s R. Ševečkem.

Ondřej Jarolímek x Jovan Perunović - 2. závod, 20:56, I.188
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Ondřeje Jarolímka za způsobení kolize s J. Perunovićem.

Michal Jandus x David Vysloužil - 2. závod, 22:29, I.189
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Janduse za způsobení kolize s D. Vysloužilem.

Raša Djordjević x Vojtěch Jelen - 2. závod, 22:57, I.190
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Rašu Djordjeviće za způsobení kolize s V. Jelenem.

Jovan Perunović x Richard Dzurech - 2. závod, 23:28, I.191
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Jovana Perunoviće za způsobení kolize s R. Dzurechem.

Michal Jandus x Matyáš Lukovský - 2. závod, 23:58, I.192
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Janduse za způsobení kolize s M. Lukovským.

Matyáš Lukovský x Michal Jandus - 2. závod, 24:14, I.193
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Matyáše Lukovského za způsobení kolize s M. Jandusem.

Michal Jandus x Matyáš Lukovský - 2. závod, 24:14, I.194
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Janduse za způsobení kolize s M. Lukovským.

Kontrola dojezdového kola 2. závodu:
Michal Jandus, Matyáš Lukovský a Martin Bruňanský potrestáni za úmyslné bourání do soupeře. Dojezdové kolo nedokončili Raša Djordjević a Richard Dzurech. 

Protesty

Matyáš Lukovský x Michal Jandus - 2. závod, 23:58
Řešeno jako I.192.

Tresty

Podmínečný BAN na 6 měsíců pro Michala Janduse za pokračující agresivní a nebezpečnou jízdu vůči soupeřům.
Diskvalifikace z výsledků 2. závodu pro Michala Janduse za úmyslné bourání do soupeřů v dojezdovém kole a za způsobení kolize se soupeřem (I.185, I.189, I.192, I.194).
Diskvalifikace z výsledků 2. závodu pro Matyáše Lukovského za úmyslné bourání do soupeřů v dojezdovém kole.
Diskvalifikace z výsledků 2. závodu pro Martina Bruňanského za úmyslné bourání do soupeřů v dojezdovém kole. 
Přičtení 20.0 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Rašu Djordjeviće za způsobení kolize se soupeřem (I.190) a za nedokončení dojezdového kola 2. závodu.
Přičtení 12.5 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Antonína Večerku za způsobení kolize se soupeřem (I.183, I.187).
Přičtení 10.0 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Matyáše Lukovského za způsobení kolize se soupeřem (I.193).
Přičtení 10.0 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Richarda Dzurecha za nedokončení dojezdového kola 2. závodu.
Přičtení 5.0 sekund penalizace k výslednému času 1. závodu pro Michala Janduse za způsobení kolize se soupeřem (I.180, I.181).
Přičtení 5.0 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Stefana Kandiće za způsobení kolize se soupeřem (I.182, I.184).
Přičtení 5.0 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Jovana Perunoviće za způsobení kolize se soupeřem (I.186, I.191).
Přičtení 2.5 sekund penalizace k výslednému času 1. závodu pro Federica di Lenarda za způsobení kolize se soupeřem (I.179).
Přičtení 2.5 sekund penalizace k výslednému času 2. závodu pro Ondřeje Jarolímka za způsobení kolize se soupeřem (I.188).

Vyjádření jezdců

Lukáš Matěja
Q: Byl jsem nejrychlejší na trati i s 50kg, což se ve Q jen potvrdilo. I když mi Chlebec znepříjemnil život.
R1: Start se mi povedl, jen se do T1 vyřítil di Lenardo trošku víc, než sám chtěl a vyletěl až mimo trať. Skoro celý závod jsem jel za Andrejem, protože jsem neměl na rovinkách rychlost a na brzdy to zkoušet nešlo. Takže jsem čekal na chyby a na jeho opotřebování gum. To přišlo a po pár kontaktech jsem si první příčku udržel.
R2: Start byl opět dobrý a vlastně po prvním kole se rozhodlo. Chtěl jsem si zazávodit v posledním závodě Abarhu, ale bohužel za mnou nebyla velká skupinka a tak jsem si jel svoje. Opět další vítězství, škoda Monzy, kde jsem nevyhrál druhý závod. Ale i tak mám bych řekl pěknou bilanci. Už se těším na Clia.

Martin Němec
Q: Na tenhle závod jsem se připravoval asi nejvíc z celé sezony, protože počasí nebylo moc pěkný a po prvních kolech na této trati jsem jen obdivoval Matějův čas. V Q jsem se dostal za jednoho rychlého jezdce a tak trochu jsem se vyvezl a zajel si osobní maximum, který stačilo na 6. pozici.
R1: Snad poprvé se mi povedl start, abych se nepropadl a hned v první zatáčce jsem se dostal za hvězdné duo Matěja a Chlebec. Jezdil jsem v závěsu a nechápal, jak může jet Matěja s 50 kg rychleji, než já a to jsem neměl zátěž. Po startu se už skoro nic nedělo a držel jsem si stále odstup od prvních dvou a nedokázal se přiblížit, i když jsem moc chtěl. Ze začátku se na mě dotahoval Jarolímek, ale jak jsme kroužili, tak jeho skupinka pomalu ztrácela. Ke konci závodu začaly odcházet pneumatiky a trochu jsem se dotáhl na první dva, ale nestačilo to, abych se přiblížil více. Možná pár kol navíc by k tomu stačilo, ale kdo ví. Dokroužil jsem si nakonec celkem v klidu na třetím místě.
R2: Start se zátěží se mi povedl podobně jako v prvním závodě. Nic moc se znovu nedělo, akorát jsem nestačil držet krok s prvníma dvěma jezdci, kteří jeli opravdu dobře. Zkoušeli mě dojet nějací jezdci, ale při jejich soubojích se nejspíš moc zdrželi a já jsem dokázal znovu dojet na třetím místě i když poslední dvě kola jsem měl na mále, protože mě hrozně dojížděl di Lenardo a na konci nás dělila sekunda.

Andrej Chlebec
Po takmer pol roku som sadol za volant a bol to skvelý pocit, situáciu mi ale sťažovala sadra na ruke, ktoru som vôbec nemohol používať.
Q: Zašiel som dosť dobré kolo, ale na Lukáša to tesne nestačilo.
R1: Štart prebehol v pohode, ale do 1. zákruty to Federico prehnal. Z dobrého výjazdu som sa dostal na 1. priečku. Cele 3/4 závodu som držal Lukáša za sebou až sa cezo mna dostal, ja som sa mu to snažil vrátiť, ospravedlňujem sa za kontakty. Takže v cieli 2. priečka nakoniec.
R2: Zo závažím to bola moja prvá jazda a hned 45 kg, takže som si nedával velké nádeje, ale počas závodu som si zvykol velmi rýchlo a s prehľadom som došiel opeť na 2. priečke a nestratil som až tak na Lukáša. oproti minulému roku vidím obrovský pokrok, ked som strácal oveľa viac. Abarth je celkovo auto, ktore mi najviac nesedí zo všetkých. Clio Cupu by som sa rád zúčastnil v pohodlí domova za volantom, ale uvidí sa podla toho, ci pôjdem do zahraničia. Jedine tak by zostala klávesa a na tej by som nemal moc velké ambície. Uvidí sa časom, do tej doby majte sa.

Ondřej Jarolímek
Q: Kvalifikace se mi rozhodně nepovedla podle představ. Celou dobu se mi nedařilo poskládat sektory a když už jsem poskládal kolo, tak v S3 mi na 30 s zamrla hra a tím pro mě kvalda skončila.
R1: Po startu jsem se usadil na 4. místě a když jsem se snažil dohnat Martina Němce, tak jsem odrovnal pneumatiky a začal jsem ztrácet. Naštěstí jsem nijak nechyboval, tak jsem se na 4. místě i udržel a to mi stačilo na získání stříbra v Abarth Cupu.
R2: Když jsem nemusel tlačit na výsledek, tak jsem se rozhodl závod si patřičně užít. Prakticky celý závod jsem s někým bojoval a zkoušel jsem útoky na brzdách. Škoda pár chybek a taky s 35 kg odrovnal gumy moc rychle a měl problémy udržet tempo. Dojel jsem v TOP 10 a to mi stačilo.
Každopádně děkuju všem učastníkům Abarth Cupu a adminům za skvělý šampionát.

Závěrečné statistiky

Do první části SMC 2016 se zapojilo celkem 62 jezdců z 5 zemí – 41 jezdců z Česka, 13 jezdců ze Slovenska, 4 jezdci ze Srbska, 3 jezdci z Černé hory a 1 jezdec z Chorvatska. Rozdáno bylo všech 3 360 bodů. Alespoň 1 bod získalo 47 jezdců. Čeští jezdci vybojovali dohromady 2 551 bodů, slovenští 509, černohorští 181 a srbští 119. Chorvatsko nezískalo žádný bod.
Maximum bodů, které mohl získat 1 jezdec, bylo 320. Lukáš Matěja získal 318 bodů, což je 99,3% z celkových možných.
Závodilo se na 8 okruzích ve 3 zemích – 5x v Itálii, 2x ve Španělsku a 1x v Nizozemsku. Na okruhu v Adrii jsme závodili vůbec poprvé.
Největší počet vítězství získal Lukáš Matěja – 15. Lukáš Matěja byl na stupních vítězů přítomen při všech 16 příležitostech.

VÍTĚZSTVÍ
Lukáš Matěja   15
Tomáš Procházka   1

 

STUPNĚ VÍTĚZŮ
Lukáš Matěja   16
Tomáš Procházka   4
Břetislav Uchytil   3
Martin Koštialik   3
Ondřej Jarolímek   3
Martin Němec   3
Richard Dzurech   2
Andrej Chlebec   2
Martin Prokeš   2
Stefan Kandić   2
Raša Djordjević   1
Vojtěch Jelen   1
Jiří Malý   1
Jaroslav Hájek   1
Tomáš Kuťka   1
Karel Baško   1
Federico di Lenardo   1
Michal Blažek   1

  

Grafické znázornění kolik bodů chybělo Lukáši Matějovi do maximálního počtu: 

grafbody