Czech Croatian English French German Hungarian Italian Latvian Polish Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Ukrainian
Vytisknout

Clio Cup: Matěja dominantní v Le Castellet

Napsal Marek Petráš.

Report

Letošní Clio Cup má za sebou svůj první podnik. Francouzský značkový pohár stráví téměř celou sezonu na své domácí půdě. Úvodní 2 závody byly odjety na okruhu Paul Ricard v jihovýchodní Francii.

Kvalifikace

Premiérovou kvalifikaci 2. části SMC 2016 zvládl nejlépe Lukáš Matěja, když si vyjel pole position. Překvapením v 1. řadě byl Matyáš Lukovský, stejně jako Jovan Perunović na 3. místě. Na 4. pozici se kvalifikoval Andrej Chlebec, vlastní vinou ale musel startovat z boxové uličky. Třetí řadu vytvořili Michal Blažek a Tomáš Procházka. Do TOP 10 se ještě vešli Ondřej Jarolímek, Martin Koštialik, Filip Pavlík a Vojtěch Jelen.

09. Paul Ricard - Q

První závod

Start se odvíjel v režii Lukáše Matěji a Jovana Perunoviće, kteří se do 2. zatáčky přetahovali o vedení. Více štěstí měl nakonec Matěja. Na další 2 místa se protlačili Blažek s Procházkou, zatímco Lukovský klesl až na 5. příčku. Průjezd šikanou se neobešel bez potíží. V hodinách se ocitli Kandić s Prokešem. Sýkora vyhnal Bruňanského daleko mimo trať. Houšť byl R. di Lenardem poslán na střechu. Obdobná situace potkala Tesaře, kterého katapultoval Piekara.

Ještě před nájezdem na Mistral Straight se průběžné 2. pozice ujal Michal Blažek a odsunul tak Perunoviće na 3. místo. Na 6. místo se vyškrábal Vojtěch Jelen, sedmý byl aktér postartovní kolize Riccardo di Lenardo. Nedařilo se Ondřeji Jarolímkovi, který se nejprve propadl na 8. místo, aby byl následně předjet Federicem di Lenardem. Vstup do první desítky uzavíral Daniel Pásztor.

Záznam přímého přenosu s komentářem Martina Štefanka:

Na nejdelší rovince si Jovan Perunović vzal své 2. místo zpět ve 2. kole. To už měl Lukáš Matěja v čele náskok téměř 2 sekund. Za ním se vytvořila čtveřice jezdců, jejíž členové si začali prohazovat svoje pozice. Na 2. místo se posunul Tomáš Procházka. Ve 4. kole došlo ke kontaktu ve 2. zatáčce mezi Blažkem a Perunovićem. Závodník z Černé hory spadl na 5. místo, Michal Blažek byl až desátý a byl nucen svádět souboj s Riccardem di Lenardem a Patrikem Tomanem. Pásztor vše sledoval z 11. místa.

Potíže a souboje soupeřů umožnili Matějovi vybudování pětisekundového náskoku. Tomáš Procházka si neodpočinul ani celé kolo a už jej měl na mušce Matyáš Lukovský. Poměrně nenápadně si na 4. příčce počínal Vojtěch Jelen. Dojížděl jej ale Perunović. Jelen se v 5. kole ubránil, což se nepodařilo Procházkovi a byl třetí za Lukovským. Další soupeřící dvojici tvořili Ondřej Jarolímek a Federico di Lenardo na 6. resp. 7. místě. Michal Blažek se v 5. kole už pohyboval směrem ke zmiňované dvojici a byl osmý. Daniel Pásztor se vrátil do první desítky na 9. příčku.

I v 6. kole pokračovala přetahovaná o 2. místo. Za kratší konec provazu tentokrát tahal Lukovský. Jelen stále odrážel útoky Perunoviće, stejně jako Jarolímek di Lenarda.
O kolo později se otevřela vrátka do elitní desítky. Desátou pozici držel Riccardo di Lenardo. Měl však před sebou výzvu v podobě udržení Tomana, Koštialika a Petráše. Blížil se i Sýkora.
Vojtěch Jelen podlehl náporu Jovana Perunoviće, ale stále se držel těsně za ním.

Chybě se 3 kola před cílem nevyhnul Tomáš Procházka. Do šikany v 1. sektoru zabrzdil až příliš pozdě a nedokázal se udržet mezi bílými čarami. Matyáš Lukovský tedy získal potřebný klid, i když rozdíl mezi oběma borci nebyl ani sekundový. Jelen se nevzdával a dotíral na Perunoviće. Ke dvojici Jarolímek – F. di Lenardo se přimíchal Blažek a brzy byl šestý. Tento stav však netrval dlouho. V předposledním kole se Michal Blažek ocitl znovu v problémech v šikaně a následoval jeho propad na 11. místo. Chybě se nevyvaroval ani Jovan Perunović a v Sainte-Beaurne přepustil 4. místo znovu Vojtovi Jelenovi. To už byl ale Procházka zavěšen za Lukovským. V polovině posledního kola jej překonal, aby o 2. místo přišel v závěrečných pasážích okruhu. Oba jezdci nabídli divákům krásný vyrovnaný souboj. Vyrovnané to už v závěru nebylo mezi Jelenem a Perunovićem, které dělil zcela zřetelný odstup 5 vteřin. V souboji o 6. místo nakonec rozhodovala závěrečná kontrola. Radovat se tak mohl Danko Pásztor. Federico di Lenardo spadl na 8. místo za Ondřeje Jarolímka. Jako devátý finišoval Martin Koštialik poznamenaný kolizí hned v úvodním kole. Nejlepší desítku uzavřel Patrik Toman s dostatečným náskokem na Michala Blažka. Úvodní závod vyhrál Lukáš Matěja. A to o více než 10 vteřin.

Oficiální výsledky 1. závodu

09. Paul Ricard - R1

Průběžné pořadí SMC 2016 po 17 závodech

09 Paul Ricard - R1 - SMC - PP

Průběžné pořadí Clio Cupu po 1 závodě

09 Paul Ricard - R1 - CC - PP

Druhý závod

Padesáti kilogramy ověnčený Lukáš Matěja nepředvedl do 2. závodu zrovna povedený start a během prvních metrů se ocitl v sendviči Jelena s Lukovským. Ve vedení byl o celou délku vozu Tomáš Procházka. Zůstal tam i při nájezdu na rovinku Mistral, byť byl pod tlakem Vojtěcha Jelena. Matěja udržel alespoň 3. místo před Lukovským a jal se útočit na první 2 jezdce. S využitím slipstreamu se jezdec RRR Teamu dostal zpět do vedení, přičemž Procházka se propadl za Jelena a následně i za Lukovského. Jeho trable dosáhly vrcholu, když se v poslední zatáčce odrazil od Riccarda di Lenarda do hodin. Rázem z toho byla pro jezdce CZO Racing Teamu 27. příčka mezi Tutkem a Piekarou.

Pole se tedy znovu rozmělnilo. Matěja vedl se zhruba vteřinovým náskokem na Jelena, dvakrát tolik pak ztrácel R. di Lenardo, jehož mladší bratr za ním sváděl souboj s Miroslavem Houštěm a Danem Pásztorem. Právě souboj s Houštěm poslal Federica do divokých hodin, které mohly skončit katastrofálně i pro více pilotů, neboť jeho oranžové Clio se jako neřízená střela vracela zpět na trať. Asi největší adrenalin zažili Petráš s Bruňanským, kteří jeli vedle sebe a kteří se stojícímu vozu vyhnuli jen velmi těsně.

Novou tváří v první desítce byl Karel Matoušek. Po 2 kolech držel 5. místo. Za ním se své aktuální pozice snažili vylepšit Ondřej Jarolímek a Jan Sýkora. Snaha však byla až moc velká a Jarolímek se v první šikaně roztočil. Následoval pád na 17. místo, pár pozic před Procházku.

Lukáš Matěja ujížděl, Vojta Jelen ztrácel a dotahoval jej Riccardo di Lenardo. Svému vlastnímu souboji o 4. místo se pak věnovali Miroslav Houšť a Karel Matoušek. Během 4 kol získal 6. pozici Jan Sýkora, měl ale za sebou dvojici jezdců z Balkánu, Stefana Kandiće a Jovana Perunoviće. Nepovedený 1. závod napravoval Martin Koštialik a byl průběžně devátý před Martinem Prokešem, jenž se musel bránit Michalu Blažkovi.

V úvodu 5. kola už Riccardo di Lenardo přímo ohrožoval 2. místo Vojtěcha Jelena. Di Lenardo však skončil v hodinách a na 9. pozici. Jelen tedy zůstal nikým neohrožován na 2. příčce, daleko před Matouškem s Houštěm. Už pátý byl Martin Koštialik. Do cíle tohoto kola si dovezl na svém zadním nárazníku Stefana Kandiće. Perunović se oddával souboji se Sýkorou. Poslední 2 místa v TOP 10 patřila R. di Lenardovi a Blažkovi za současného pozorování Petráše a Bruňanského. Ondřej Jarolímek byl odsouzen k boji o 13. místo s Danielem Pásztorem. Až za nimi jsme mohli najít další známá jména jako David Vysloužil, Martin Prokeš nebo Jiří Malý.

Čtyři kola před cílem se spustila opravdová divočina v souboji o poslední místo na stupních vítězů. Svou šanci cítili Kandić, Matoušek, Koštialik, Houšť, Perunović i Sýkora. Všech 6 jezdců se nacházelo v těsné blízkosti za sebou. Jan Sýkora však brzy chyboval, Jovan Perunović ztratil se skupinou kontakt a věnoval se obraně před Blažkem a R. di Lenardem, Houšť se zase zajímal o Matouška a na Kandiće zbyl Koštialik. Drama slibující skupina se tak rozpadla na několik dvojic.

Už při nájezdu do předposledního kola bylo prakticky rozhodnuto o prvních 2 místech. Matěja vedl o 6 vteřin, Jelen měl náskok 4 vteřin na Kandiće, který byl navíc zpomalován soubojem s Koštialikem.
Svou cestu do TOP 10 si na poslední chvíli našel i Martin Bruňanský. V závěrečném kole se snažil útočit na Jana Sýkoru a ubránit se Marku Petrášovi. Sýkora s Bruňanským se při výjezdu na cílovou rovinku dotkli a deváté místo získal právě Sýkora. Jako osmý byl klasifikován Riccardo di Lenardo. Před ním skončila relativně nová jména, sedmý Michal Blažek, šestý Miroslav Houšť a pátý Karel Matoušek. Stefan Kandić spadl po závěrečné kontrole na 4. místo. Třetím v cíli byl tedy Martin Koštialik. Na Vojtěcha Jelena mu scházely 3 sekundy. Vítězství si ani s půlmetrákovou váhou navíc nenechal vzít Lukáš Matěja. Moravskoslezský jezdec tedy začal prostřední část SMC 2016 nejlépe, jak mohl.

První podnik Clio Cupu je za námi. Nyní se celý seriál přestěhuje do Nogara, kde se pojede ve středu 15. června/júna.

Oficiální výsledky 2. závodu

09. Paul Ricard - R2

Průběžné pořadí SMC 2016 po 18 závodech

09 Paul Ricard - R2 - SMC - PP

Průběžné pořadí Clio Cupu po 2 závodech

09 Paul Ricard - R2 - CC - PP

Váhové hendikepy pro kvalifikaci a 1. závod v Nogaru: 

Lukáš Matěja   +50 kg
Vojtěch Jelen   +45 kg
Martin Koštialik   +40 kg
Stefan Kandić   +35 kg
Karel Matoušek   +30 kg
Miroslav Houšť   +25 kg
Michal Blažek   +20 kg
Riccardo di Lenardo   +15 kg
Jan Sýkora   +10 kg
David Vysloužil   +5 kg
Patrik Toman   +5 kg (R2)
Incidenty

Jan Sýkora x Martin Bruňanský, Stefan Kandić - 1. závod, 4:58, I.195
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Jana Sýkoru za způsobení hromadné kolize. 

Riccardo di Lenardo x Miroslav Houšť - 1. závod, 5:00, I.196
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Riccarda di Lenarda za způsobení kolize s M. Houštěm.

Pavel Králíček x Marino Brozinić - 1. závod, 5:04, I.197
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Pavla Králíčka za způsobení kolize s M. Brozinićem.

Karol Piekara x Tomáš Tesař - 1. závod, 5:04, I.198
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Karola Piekaru za způsobení kolize s T. Tesařem.

Vojtěch Jelen x Martin Koštialik - 1. závod, 5:06, I.199
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Vojtěcha Jelena za způsobení kolize s M. Koštialikem.

Petr Šimůnek x Robin Lukáš, Martin Bruňanský, 1. závod, 5:09, I.200
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Petra Šimůnka za způsobení hromadné kolize.

Tomáš Stryja x Robin Lukáš, David Müller, 1. závod, 7:19, I.201
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Tomáše Stryju za způsobení kolizí s R. Lukášem a D. Müllerem.

Ondřej Jarolímek x Riccardo di Lenardo, 1. závod, 10:20, I.202
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Ondřeje Jarolímka za způsobení kolize s R. di Lenardem.

Jovan Perunović x Michal Blažek, 1. závod, 11:30, I.203
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Jovana Perunoviće za způsobení kolize s M. Blažkem.

Michal Blažek - 1. závod, 11:39, I.204
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Blažka za nebezpečný návrat na trať bez následku kolize. 

Patrik Brezina - 1. závod, 21:14, 23:29, 24:42, I.205
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Patrika Brezinu za opakované mnohonásobné změny směru jízdy před soupeřem.

Marino Brozinić x Martin Bruňanský - 1. závod, 26:32, I.206
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Marina Broziniće za vytláčení soupeře z tratě.

Marino Brozinić x Petr Šimůnek - 2. závod, 6:59, I.207
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Marina Broziniće za způsobení kolize s P. Šimůnkem.

Andrej Chlebec - 2. závod, 10:20, I.208 
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Andreje Chlebce za nebezpečný návrat na trať s následkem kolize.

Antonín Večerka - 2. závod, 14:45, 17:46, I.209
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Antonína Večerku za mnohonásobnou změnu směru jízdy před soupeřem. 

Andrej Chlebec - 2. závod, 11:56, I.210
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Andreje Chlebce za nebezpečný návrat na trať s následkem kolize.

Antonín Večerka x Tomáš Procházka - 2. závod, 12:36, I.211
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Antonína Večerku za způsobení kolize s T. Procházkou.

Tomáš Procházka - 2. závod, 12:42, I.212
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Tomáše Procházku za nebezpečný návrat na trať s následkem kolize. 

Michal Blažek x Martin Prokeš, 14:45, I.213
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Michala Blažka za způsobení kolize s M. Prokešem. 

Daniel Pásztor x Ondřej Jarolímek - 2. závod, 21:19, I.214
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Daniela Pásztora za způsobení kolize s O. Jarolímkem. 

Filip Pavlík x Marino Brozinić - 2. závod, 25:12, I.215
Komise se po zhlédnutí záznamu rozhodla potrestat Filipa Pavlíka za způsobení kolize s M. Brozinićem.

Protesty

Ondřej Jarolímek x Matyáš Lukovský
Incident byl označen jako závodní.

Ondřej Jarolímek x Jan Sýkora
Incident byl označen jako závodní. 

Ondřej Jarolímek x Daniel Pásztor 
Řešeno jako I.214.

Tomáš Tesař x Karol Piekara
Řešeno jako I.198

Tomáš Procházka x Riccardo di Lenardo + Federico di Lenardo
Incident byl označen jako závodní.

Tomáš Procházka x Miloš Tutko
Incident byl označen jako závodní.

Tomáš Procházka x Antonín Večerka
Řešeno jako I.211.

Miroslav Houšť x Riccardo di Lenardo
Řešeno jako I.196.

Federico di Lenardo x Miroslav Houšť
Incident byl označen jako závodní, všichni jezdci si drželi své stopy.

Antonín Večerka x Jiří Malý
Incident byl označen jako závodní.

Tresty

Stop&Go pro Jana Sýkoru za způsobení hromadné kolize (I.195). 
Stop&Go pro Riccarda di Lenarda za způsobení kolize se soupeřem (I.196).
Stop&Go pro Karola Piekaru za způsobení kolize se soupeřem (I.198).
Stop&Go pro Vojtěcha Jelena za způsobení kolize se soupeřem (I.199) a za nedodání vyjádření.
Stop&Go pro Petra Šimůnka za způsobení hromadné kolize (I.200).
Stop&Go pro Tomáše Stryju za způsobení kolizí se soupeři (I.201).
Stop&Go pro Patrika Brezinu za opakované mnohonásobné změny směru jízdy před soupeřem (I.205).
Stop&Go pro Andreje Chlebce za nebezpečný návrat na trať s následkem kolize (I.208, I.210).
Stop&Go pro Antonína Večerku za opakovanou mnohonásobnou změnu směru jízdy před soupeřem (I.209) a za způsobení kolize se soupeřem (I.211). 
Stop&Go pro Tomáše Procházku za nebezpečný návrat na trať s následkem kolize (I.212) a za nedodání vyjádření.
Stop&Go pro Marina Broziniće za způsobení kolize se soupeřem (I.207), za nedokončení dojezdového kola 1. závodu a za vytláčení soupeře z tratě (I.206).
Drive Through pro Pavla Králíčka za způsobení kolize se soupeřem (I.197).
Drive Through pro Jovana Perunoviće za způsobení kolize se soupeřem (I.203).
Drive Through pro Michala Blažka za způsobení kolize se soupeřem (I.213) a za nebezpečný návrat na trať bez následku kolize (I.204).
Drive Through pro Filipa Pavlíka za způsobení kolize se soupeřem (I.215).
Pokles 10 míst na startovním roštu pro Karla Matouška za nedokončení dojezdového kola 1. a 2. závodu.
Pokles 5 míst na startovním roštu pro Ondřeje Jarolímka za způsobení kolize se soupeřem (I.202).
Pokles 5 míst na startovním roštu pro Daniela Pásztora za způsobení kolize se soupeřem (I.214).

Kontrola dodržování limitů tratě v kvalifikaci:
Pokles 1 místa na startovním roštu pro Matyáše Lukovského.
Pokles 3 míst na startovním roštu pro Jovana Perunoviće
Pokles 2 míst na startovním roštu pro Michala Blažka.
Pokles 1 místa na startovním roštu pro Tomáše Procházku.
Pokles 1 místa na startovním roštu pro Ondřeje Jarolímka.
Pokles 1 místa na startovním roštu pro Martina Koštialika.
Pokles 3 míst na startovním roštu pro Filipa Pavlíka.
Pokles 1 místa na startovním roštu pro Vojtěcha Jelena.

Vyjádření jezdců

Lukáš Matěja, RRR Team
Q: Povedla se mi podle očekávaní, zajel jsem svoje maximum a stačilo to na poleposition
R1: Měl jsem obavy ze startu, hlavně z první zatáčky, kde každý mohl vletět jak chtěl. Ale vyvázl jsem docela v pohodě a vlastně závod se rozhodl někdy kolem 2. kola, kdy jsem pomalu ujížděl zbytku pole. Čekal jsem nějaké útoky od Chlebce, ale bohužel startoval z boxů, takže s prvním místem jsem i tak spokojený.
R2: S 50 kg jsem netrénoval, takže jsem nevěděl, co od toho očekávat. Start se mi moc nepovedl. Jelen vystartoval opravdu skvěle a šel přede mě. První zatáčka byla opravdu o nervy, měl jsem velké štěstí, že jsem ji přežil v pohodě, no za mnou už to tak veselé nebylo. Ale jako v prvním závodě se rozhodlo hned v dalším kole, kdy jsem Jelena předjel a jen zvyšoval svůj náskok. První podnik a hned taková "tripple" - Q, R1 a R2. Pokud se mi tohle povede zopakovat i příště budu jen rád.

Matyáš Lukovský, Chlebec Steinar Racing Team
Q: V kvalifikaci jsem dokázal zajet ještě lepší čas, než v tréninku a bylo z toho krásné druhé místo.
R1: Start se mi vůbec nepovedl a hodně jsem se propadl, dokázal jsem se držet skupinky bojující o 2. místo. Asi v půlce závodu sestřelil Perunović Blažka, takže o druhé místo jsem bojoval už jen já a T. Procházka. S Tomášem jsme si celou dobu vyměňovali pozice, v posledních kolech přišla chyba Tomáše a já si už jen hlídal 2. místo.
R2: Start byl už lepší, ale byl jsem o 45 kg těžší a zase jsem se propadl, ale stále jsem se držel vedoucí skupinky, bohužel ve 2. kole přišel smyk a z písku jsem vyjel až na konci TOP 20. Snažil jsem se dojet ztrátu, ale s kily to moc nešlo nakonec z toho bylo až 16. místo.
Kvalifikace a první závod vyšly na jedničku, ve druhém závodě po chybě až 16. místo a velké zklamání.

Stefan Kandić, Cetinje Racing Team
Q: Before all I would say a little bit about qualifications in general I am not satisfied because I arrived half an hour before the race.
R1: For the first race I was very disappointed in the duels and in the fight, he showed the right of the individual driver who showed they know how. do not blame anyone for the first race I dropped my mistake I braked too carried away, and my last end and I hit I felt bad
R2: For race 2 I did not expect to drive so well, and finish on the podium, but things were going so well, it may be ruled to select the driver they had additional weight for the race 2 but I had a good start and I'm delighted collision.


 

Casino Bet 365 is best casino in the world.

Free Templates - bigtheme.net
Popular Art Betting make bookies articles.